Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zlatá včela 2011

8. 6. 2011

        V sobotu 14. května proběhlo v Uherském Brodě oblastní kolo soutěže včelařských kroužků  „ZLATÁ VČELA  2011“. Celkově se zúčastnilo 71 žáků. V kategorii starších žáků  soutěžilo 32 žáků, mladších žáků bylo 39.

V soutěži chtějí včelaříci vždy dokázat co se naučili a porovnat s ostatními mladými včelaři a včelařkami, jaké pokroky za rok učinili. Novoveští mladí včelaři se do Brodu vydali obhájit první místo z loňského roku z Rousínova, ale velké ambice neměli. Připomeňme, že v loni zvítězil Marek Bedřich, který s ukončením školní docházky ukončil i činnost v kroužku. Jinými slovy, posun generací se nevyhýbá ani mladým včelaříkům. Přesto všechno to dopadlo to nad očekávání dobře, protože Honza Pavlas ze sedmé třídy vybojoval postupové místo do celostátního kola.

Honza Miklíček se v kategorii mladších žáků umístil pátým. Z celkového počtu 39 soutěžících byli úspěšní i ostatní členové naší výpravy. Verunka Húsková byla dvacátá druhá, Petr Lstibůrek  a Mário Herák se umístili hned za ní. Teprve po ročním působení v kroužku je to umístění odpovídající, vyšší umístění by bylo překvapením. Mladší žáci dále nepostupují.

Celostátní kolo soutěže proběhlo 28. května v Nasavrkách. Honza Pavlas dostal tedy šanci na reparát vylepšit si scóre  s možností probojovat se do mezinárodního kola do Rakouska mezi nejlepší včelaře z 18 států celé Evropy. To jsou v současné době úvahy z oblasti snů, v budoucnu má však Honza naději, protože může využít ještě dvě příležitosti  do mezinárodního kola postoupit.

V Nasavrkách se Honza umístil na 21. místě z počtu 44 soutěžících. Mezi žáky z devátých tříd je to slušné umístění a děkujeme mu za dobrou reprezentaci.

Na závěr bych vyhodnotil obě soutěže z pozice vedoucího kroužku. Pro nejlepší umístění nestačí mít jen výborné písemné testy, vysokou znalost mikroskopických preparátů, či správné určení použití včelařských pomůcek a znalost včelařské praxe. Jednou z disciplin je poznávání rostlin, určit rodové i druhové jméno. Jako tradičně jsme v botanice body ztráceli. V kroužku se sice snažíme včelařsky významné rostliny určovat, k soutěžení je to asi málo. Uvedu, že například letos vyhrál v mladší kategorii žák, který získal v botanice plný počet dvacetiti bodů, protože našel zalíbení i v kytičkách. Takže pokud budeme chtít být úspěšnější, nesmíme na botaniku zapomínat.

Nešpor   František – vedoucí kroužku

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář