Jdi na obsah Jdi na menu
 


Společenský večer včelařů z Ostrožské Nové Vsi

Přečtěte si, co o této akci napsali sami účastníci František Nešpor a Jaroslav Bartoň, ve fotoalbu si potom můžete prohlédnout fotky.


Motto:
"Dobře prožitý večer je lepší než tuba prášků na spaní"
citát předního českého psychiatra …. Vondráčka

Přesně v tomto duchu se vyznačovalo uzavírání včelařské sezóny, které zorganizovali včelaři z Uherského Ostrohu v přítomnosti svých neopomenutelných hostů, včelařů z Ostrožské Nové Vsi. Tato vzájemná společenská událost proběhla již po čtvrté.
Všechno se odehrávalo v Zahrádkářském zařízení u pálenice v Uherském Ostrohu v sobotu 20. listopadu. K poslechu a k tanci nám hrál "cantry-band" z řad ostrožských včelařů. Ke spokojenosti všech doplňoval naše muzikanty harmonikář Mirek Pavlas z Ostrožské Nové Vsi. Jeho slovácký repertoár podpořili zpěvem všichni. Společné akce nejsou ojedinělé a obohacují činnost obou včelařských organizací, jak ve společenském životě, tak na poli odborném. Uspořádali jsme již tři tématické zájezdy do včelařských velkoprovozů a několik společných přednášek a kurzů. To se promítá do odbornosti témat, protože při zajištění dostatečného počtu posluchačů, si můžeme dovolit pozvat kvalitního přednášejícího učitele včelařství.
Další spolupráce je trvale žádoucí, přesto asi už nepřekonáme dílo, které jsme společně vybudovali v roce 2007. Jedná se o Včelí naučnou stezku. Byla instalována při cyklostezce vedoucí z novoveských lázní až k pálenici v Uherském Ostrohu. Obě základní organizace se nesmazatelně zapsaly do dějin českého včelařství, protože to bylo dílo ojedinělé nejen v České republice, ale i v Evropě. Byla pak inspirací k vybudování stezky v Mikulovicích u Znojma, možná byla i inspirací stezky, která o dva roky později vznikla ve Švýcarsku, a údajně i v Rakousku.
Opusťme cizinu a nastiňme si cíle, které včelaři vybudováním stezky sledovali?
V prvé řadě to byla snaha informovat veřejnost o důležitosti včel, potažmo včelařství. Po tříletém výročí vzniku stezky si můžeme naše cíle vyhodnotit. V žádných racionálních číslech se pohybovat nebudeme, protože konkrétními údaji se přínos stezky vyjádřit nedá. Můžeme však doložit, že v ZO Uherský Ostroh za poslední dva roky začali včelařit čtyři včelaři, že v Ostrožské Nové Vsi je věkový průměr včelařů 49 let!!, že o včelařský kroužek je v základní škole u žáků trvalý zájem. Lze to vyjádřit i jinými slovy. Předkládané informace o včelách se dostávají do podvědomí lidí, a při dobré práci základních organizací počet včelařů narůstá. A dodejme, že uvedená malá statistika nemusí platit jen v okruhu působnosti obou základních organizací.
Co říci závěrem?
Buďme rádi, že si včelaři obou základních organizací našli k sobě cestu. Doufejme, že vzájemná spolupráce jim vydrží celou řadu příštích let, že ze spolupráce budou dále profitovat včelaři obou základních organizací, že příliv dalších začínajících včelařů bude pokračovat. Tím by mělo být zajištěno v budoucnosti opylení zahrádek jak v Uherské Ostrohu, tak v Nové Vsi.
Takže je to jako v televizním pořadu: " PŘÍŠTĚ U NÁS!"

František Nešpor jednatel ZO ČSV,o.s. Ostrožská Nová Ves

 


Vážení přátelé včelaři i všichni ostatní

Přišel mě jednoho dosti sychravého dne "majlík" od mého velmi dobrého přítele včelaře pana Nešpora z Ostrožské Nové Vsi jako odezva na náš společenský večer, který naše ZO zorganizovala k ukončení včelařského roku a k prohloubení naší spolupráce, která započala již před mnoha lety a nyní již nese své chutné ovoce.
Není v dnešním technickém a elektrizovaném světě mnoho příležitostí,kdy si lidé,kteří mají rádi jak přírodu s rozkvetlými sady a loukami se spoustou pracovitých včeliček,mají možnost v příjemném prostředí jakým je Dům zahrádkařů, se podělit s ostatními o své poznatky a vzpomínky, které je potkali v minulém období.
Letošní rok nebyl pro nás včelaře příliš příznivý, protože se průběh počasí vyznačoval neskutečně rychlými změnami teplot, v průběhu květu řepky ozimmé následovalo období se silnými dešťovými srážkami, které způsobily červnové povodně, což velmi nepříznivě ovlivnilo také výnosy medu a veškerou úrodu z našich polí a zahrad.
Tyto vlivy však nemohly překazit naše společné úsilí, kdy naše organizace již po několikáté organizují společnou věc jakou byl zájezd do Milotic a na Bukovanský mlýn, nebo nespočet odborných přednášek o moderních způsobech včelaření.
Měl jsem velmi příjemný pocit z hodnocení společné akce od našich přátel včelařů z Ostrožské Nové Vsi, neboť jsem si v té chvíli uvědomil, jak docela málo stačí lidem k tomu, aby si lidé navzájem porozuměli a měli k sobě zase o ten pověstný krok blíže. Možná že příjemné prostředí s příjemnými lidmi s výbornou a excelentní "kántry muzikou" našich členů včelařů, také tů Pavlásovů harmoniků co si toho večera moc nezadechla protože mosela hrát jednu slovácků za druhů, možná víte,že aj naši včelaři nejsů enom tak nejací obyčejní zpěváci a že to umijů pěkně po slovácky roztočit.
Nakonec si dovolím poděkovat všem, kteří jakkoliv přispěli ke zdárnému průběhu společného večera, všem, kteří přispěli vhodnou pozorností do tomboly, rovněž výboru zahrádkařského svazu za zapůjčení společenského sálu.
Popřál bych vám do nastávajícího nového roku 2011 trochu té pohody, jakou jsme prožili my včelaři při naší akci s vírou v to, jak málo stačí ke štěstí obyčejného člověka.

Za výbor ZO ČSV Uherský Ostroh Jaroslav Bartoň - předseda