Jdi na obsah Jdi na menu
 


16. 5. 2010

V článcích o včelařských kroužcích se většinou dočtete o vysokém věkovém průměru našich včelařů, o nutnosti omlazení členské základny a o cílech včelařských kroužků vychovat mladé včelaře. Podívejme se na to také z druhé strany. Včelařství je záliba, která je pro každého zdrojem poučení o důležitém postavení včely v naší přírodě, o prospěšnosti včelích produktů, je to aktivita, která nás nutí se neustále vzdělávat, tvořit, získávat nové zkušenosti a která člověka obohacuje. Každý, kdo se seznámí s včelařením si vytvoří pozitivní vztah ke včelám, přírodě a rostlinám, které jsou závislé na opylování včelami, více využívá včelích produktů. Tohle je největší přínos pro členy včelařských kroužků. Největší odměnou mladého včelaře je radost z vlastnoručně vyrobené ozdoby z včelího vosku nebo z medu od včel o které pečoval. Seznámíte-li se základy včelařství ať už v kroužku, od někoho z rodiny nebo kamarádů je větší pravděpodobnost, že se této pěkné zálibě začnete věnovat kdykoliv později v životě. V okrese máme čtyři včelařské kroužky, v Uherském Brodě, Ostrožské Nové Vsi, Boršicích a nový v Hradčovicích. Jejich činnost popíše vedoucí každého kroužku sám.

 

O kroužku v Uherském Brodě napsal jeho vedoucí, přítel Jiří Sladký:
Včelařský kroužek v Uherském Brodě byl založen v roce 1957 při ZŠ na Mariánském náměstí přítelem Františkem Hodickým, který byl učitelem na této škole. Od roku 2003 se věnuje vedení kroužku přítel Jiří Sladký. V roce 2005 byla činnost včelařského kroužku přenesena na Dům dětí a mládeže Uherském Brodě.
Děti se ve včelařském kroužku naučí ošetřovat včely v průběhu celého roku, poznávat stromy, keře a rostliny, anatomii včely a léčení včelstev.
Každý rok v dubnu se účastní ekologických aktivit pod názvem Den země, které pořádá DDM Uh.Brod. Zájemci si zde prohlédnou včelařské pomůcky a dozvědí se o životě včel a o činnosti včelařského kroužku.
Členové kroužku před vánocemi vyrábí voskové svíčky a zdobí perníčky.
V létě pořádá ZO ČSV Uherský Brod a Dům dětí a mládeže Medový den. To je akce pro veřejnost, při které žáci předvádějí vytáčení medu. Součástí je výroba voskových svíček, zdobení perníků, výstava včelařských pomůcek a samozřejmě ochutnávka různých druhů medů, perníků a medoviny. Zájemci si zde mohou koupit med, jehož výrobu právě viděli.
Každý rok jezdí na soutěž včelařských kroužků, kde mohou členové kroužku porovnat své znalosti s žáky jiných kroužků. Pravidelně se umísťují v první desítce soutěžících.
Dům dětí a mládeže pracuje i s nevčelařskou mládeží. Má ve své nabídce výukový program pro školky a školy.

 

O kroužku v Ostrožské Nové Vsi píše jeho vedoucí, přítel Františk Nešpor na stránkách www.vcelarici.cz:
www.vcelarici.cz/vcelarsky-krouzek-ostrozska-nova-ves/

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář